KAPITOLA II. – VÝPOČET ENERGIE POTŘEBNÉ NA ROZKLAD 1kg H2O
Dobrý den
Dneska si ukážeme jak vypočítat energii potřebnou k rozkladu 1kg H2O. K výpočtu budeme potřebovat tři proměnné a výsledky z výpočtu, které jsme řešili v kapitole I. Z tohoto výpočtu energie vložené pro rozklad, poté velice snadno zjistíme, kde se pohybuje naše účinnost. Do výpočtu budeme muset také zahrnout úvahu, kde energii šetříme, a odvodíme si jednoduchý vztah pro rychlé výpočty.Proto aby náš výpočet nabral reálné rysy vybral jsem si relativně seriozně naměřené hodnoty jednoho z vyvíječů na youtube.com viz níže v článku uvedené.
Jako ukázkový příklad jsem si vybral :
Sealed HHO generator test.... MMW 4.60 at 30amps
Jak jsem uvedl, potřebujeme tři proměnné: proud I , napětí U a objem plynu vyvinutého za 1min v m3 - značíme si ho jako veličinu V. Jak vidíme náš kolega všechny tři hodnoty změřil.
I = 30 A
U = 12,34 V
V = 1 l za 35s = 1,71l za 60s tedy za 1 min. ………………… V = 0,00171 m3/min (H2 + O2)
Pak ještě víme, že po rozložení 1kg H2O získáme ……………….. Vc = 1,8228 m3(H2 + O2)
Myslím, že máme vše potřebné abychom mohli počítat. První si spočítáme elektrický příkon P = U.I
P = 12,34 * 30 = 370,2 W
Teď si přepočteme za jak dlouho bychom rozložili 1 kg vody ….. využijeme k tomu známé objemy.
1min …………………. 0,00171m3
X min 1,8228 m3
X = (1,8228/0,00171) * 1 = 1065,9 min 1065,9/60 = 17,76 h
Teď, když víme za jak dlouho rozložíme 1kg vody jsme schopni celkem snadno vypočítat elektrický energetický příkon = U.I.t = P.t
W = 370,2 * 17,76 = 6577 Wh - energie potřebná na výrobu směsi (H2 + O2).
Z předešlého příkladu jsme spočítali, že nám vodík poskytne energii v hodnotě = 3652 Wh. Nyní jsme schopni spočítat účinnost.
(3652/6577) * 100 % = 55,53 % - nu viděl jsem i lepší
Co k tomu závěrem dodat? Snad jen, že je nejlepší čas na úvahu. Musíme vzít v potaz, že jsme celou dobu počítali spotřebu elektrické energie se stejnosměrným napětím bez pulzů. Mnoho zdrojů se zmiňuje o tom, že elektrolýza s pulzy se stává efektivní elektrolýzou. Nezbývá nám nic jiného, než se o tom přesvědčit. Uvažujme tentokrát, že náš kolega vpouští do vyvíječe pulzní napětí, které má délku impulzu 50% a délku pauzy logicky také 50%.Co z toho plyne? Prostě a jednoduše ušetříme 50% energie.Níže uvedený obrázek nám to blíže upřesňuje.
W = 370,2 * 17,76 * 0,5 = 3287,376
Účinnost je potom: (3652/3287,376) * 100% = 111,09% To už vypadá mnohem líp nemyslíte?
Každopádně jsem realista a vím že 1+1=2 ,proto zde musí platit i zákon o zachování energie. Předpokládám, že náš kolega pulzy sice používá, ale pauza může být třeba jen 30% kde se přiblížíme na účinnost zhruba80%, s časovačem 555 není problém takovéhoto charakteru pulzování dosáhnout. Ovšem podstatné zde nejsou moje úvahy, ale především vaše výsledky, a výpočty. Proto aby byly co nejpřesnější, musí být přesné i vaše měření. Pro usnadnění výpočtů jsem pro vás odvodil jednoduchou formuli vzorce, do kterého stačí dosadit pouze tři neznámé.
Pokud bude výsledek na levé straně menší než 3652 Wh pak jste dosáhli účinnosti vyšší 100%. Poznámka: tento vzorec platí pouze pro stejnosměrné napětí bez pulzů. Pro počítání s pulzy jsem uvedl vzorec níže, je zde navíc ještě neznámá Q , místo které doplníme délku impulzu. Příklad: impulz bude 50% potom Q = 0,5 pokud impulz bude 30%, Q = 0,3 aj.
Ještě uvedu pro jistotu jednou neznámé
I proud [A],
U napětí [V],
V objem plynu vyprodukovaného za 1min. [m3]
Zde ještě vkládám vzorec pro výpočet účinnosti:
Opravdu vřele doporučuji počítat účinnosti vašich vyvíječů, dosazení do vzorce a výpočet trvají pár vteřin a řeknou vám toho velmi mnoho. Každopádně berte ale i v potaz, že výsledky mohou být zkresleny například nepřesným měřením nebo zaokrouhlováním a podobně.
Snad jen ještě pro zajímavost Mayers prokládal pulzy pulzama v poměru 1:10 čímž dosáhl pauzy 75%. Z mých zkušeností, čím větší je pauze tím úměrně k tomu klesá i výkon vývinu plynu.
Zde uvedu už jen pár praktických příkladů: ( úvaha: nepětí bez pulzů )
PŘÍKLAD 1.
MIM v jednom foru uvedl,že mu do vyvíječe teče proud 10A při napětí 12V a vývin plynu je asi 7l/min. Uvádím, že hodnoty stanovil odhadem, né měřením.
P = ( 12 * 10 * 1,8228 ) / (0,007 * 60 ) = 520,8 Wh ........ grandiózní
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 520,8 ) * 100 = 701,2% ..... neuvěřitelná účinnost.
Závěr: Nikdy nepočítejte s odhady budou vám vycházet nesmyslné výsledky.
PŘÍKLAD 2.
Sealed HHO generator test.... MMW 4.57
www.youtube.com/watch
U = 12,88 V I = 15 A V = 0,00085 m3/min
P = ( 12,88 * 15 * 1,8228 ) / (0,00085 * 60 ) = 6905,195 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 6905,195 ) * 100 = 52,88 %
Závěr: Čím přesnějčí jsou naměřené výsledky, tím méně příjemná je pravda o účinnosti.
PŘÍKLAD 3.
HHO Dry Cell #8, 4 l/min, 5.19 MMW
www.youtube.com/watch
U = 13,3 V I = 58 A V = 0,004 m3/min
P = ( 13,3 * 58 * 1,8228 ) / (0,004 * 60 ) = 5858,78 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 5858,78 ) * 100 = 62,33 %
Závěr: Zde už jsme se s účinností posunuli trochu výše.
PŘÍKLAD 4.
HHO Dry Cell #7, 5.23 MMW
www.youtube.com/watch
U = 12,4 V I = 59,2 A V = 0,003529 m3/min
P = ( 12,4 * 59,2 * 1,8228 ) / (0,003529 * 60 ) = 6319,45 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 6319,45 ) * 100 = 57,79 %
Závěr: Opět podobná účinnost jako výše.
PŘÍKLAD 5.
005 Flow test 57C 1 cell: HHO Drycell 5.5 mmw 500 watts 3
www.youtube.com/watch
U = 12,04 V I = 12 A V = 0,000776 m3/min
P = ( 12,04 * 12 * 1,8228 ) / (0,000776 * 60 ) = 5656,32 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 5656,32 ) * 100 = 64,56 %
Závěr: Opět průměr.
PŘÍKLAD 6.
HHO Dry cell with inculated holes.5.86-6.1mmw
www.youtube.com/watch
U = 11,6 V I = 21 A V = 0,00143 m3/min
P = ( 11,6 * 21 * 1,8228 ) / (0,00143 * 60 ) = 5175,22 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 5175,22 ) * 100 = 70,56 %
Závěr: Nyní jsme se dostali s účinnosti již nad 70% .... z videa mi připadá, že měřitel zkreslil naměřené výsledky, ale budiž.
PŘÍKLAD 7.
HHo dry cell 6 liter 90a 10.8v 972w 6.1 mmw
www.youtube.com/watch
U = 10,8 V I = 90 A V = 0,006 m3/min
P = ( 10,8 * 90 * 1,8228 ) / (0,006 * 60 ) = 4921,56 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 4921,56 ) * 100 = 74,2 %
Závěr: Toto už bych mohl považovat za příjemné číslo.
PŘÍKLAD 8.
5 LPM 21 Plate Dry Cell WETCELL LABS 7.82mmw
www.youtube.com/watch
U * I = 639,6 W V = 0,005 m3/min
P = ( 639,6 * 1,8228 ) / (0,005 * 60 ) = 3886,2 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 3886,2 ) * 100 = 93,97 %
Závěr: V tomto měření je uveden přímo výkon, co k tomu dodat.
PŘÍKLAD 9.
new tubular hho drycell design!! 1.2 lpm @ 150 watts!! 7.69 MMW very efficient!!
www.youtube.com/watch
U * I = 150 W V = 0,0012 m3/min
P = ( 150 * 1,8228 ) / (0,0012 * 60 ) = 3797,5 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 3797,5 ) * 100 = 96,17 %
Závěr: Zde již člověk, který dané hodnoty naměřil, uvedl přímo výkon. Těžko říct proč neuvedl samostatně naměřené hodnoty.
PŘÍKLAD 10.
Sealed Series Cell 3.1 6.6 MMW
www.youtube.com/watch
U = 11,36 V I = 25 A V = 0,001875 m3/min
P = ( 11,36 * 25 * 1,8228 ) / (0,001875 * 60 ) = 4601,55 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 4601,55 ) * 100 = 79.36 %
Závěr: Celkem přijatelné hodnoty, co víc dodat.
PŘÍKLAD 11.
Na stránkách pana Ivana http://www.h2o-energia.wz.cz/ jsem ještě nalezl výsledky jeho dřívějších měření. Jelikož nevím jakou pauzu nebo typ pulzu používal pokusím se řádek po řádku spočítat s úvahou bezpulzního napětí a zvýrazněné řádky pulzní metodou s pauzou 50%a pulzem 50%. Rodílnost výsledků pak budete moci sami porovnat.
VŽDYCKY JE ZDE JEN POTŘEBA PŘEPOČÍTAT KUBÍKY [ m3 ]NA MINUTU
1. řádek - ploché elektrody
0,001 * ( 1 / 13 ) = 0,000077 m3/min
P = ( 12 * 3,5 * 1,8228 ) / (0,000077 * 60 ) = 16 570,9 Wh
P = ( 12 * 3,5 * 1,8228 * 0,5 ) / (0,000077 *60 ) = 8285,45 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 16 570,9 ) * 100 = 22,04 %
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 8285,45 ) * 100 = 44,07 %
2. řádek - ploché elektrody
0,001 * ( 1 / 10 ) = 0,0001 m3/min
P = ( 11 * 5,3 * 1,8228 ) / (0,0001 * 60 ) = 17 711,54 Wh
P = ( 11 * 5,3 * 1,8228 * 0,5 ) / (0,0001 *60 ) = 8855,77 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 17 711,54 ) * 100 = 20,62 %
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 8855,77 ) * 100 = 41,2 %
3. řádek - ploché elektrody
0,001 * ( 1 / 6 ) = 0,000167 m3/min
P = ( 10 * 6,7 * 1,8228 ) / (0,000167 * 60 ) = 12 188,4 Wh
P = ( 10 * 6,7 * 1,8228 * 0,5 ) / (0,000167 *60 ) = 6094,2 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 12188,4 ) * 100 = 29,96 %
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 6094,2 ) * 100 = 59,9 %
4. řádek - ploché elektrody
0,001 * ( 1 / 4 ) = 0,00025 m3/min
P = ( 9,5 * 8 * 1,8228 ) / (0,00025 * 60 ) = 9235,52 Wh
P = ( 9,5 * 8 * 1,8228 * 0,5 ) / (0,00025 *60 ) = 4617,5 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 17 711,54 ) * 100 = 39,5 %
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 4427,88 ) * 100 = 79,09 %
A TEĎ PŘEPOČÍTÁME ŘÁDKY S TRUBKOVÝMA ELEKTRODAMA.
1. řádek - trubkové elektrody
0,001 * ( 1 / 8 ) = 0,000125 m3/min
P = ( 8,5 * 12 * 1,8228 ) / (0,000125 * 60 ) = 24 790,08 Wh
P = ( 8,5 * 12 * 1,8228 * 0,5 ) / (0,000125 *60 ) = 12 395,04 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 24 790,08 ) * 100 = 14,73 %
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 12 395,04 ) * 100 = 29,46 %
2. řádek - trubkové elektrody
0,001 * ( 1 / 7 ) = 0,000143 m3/min
P = ( 7,5 * 14 * 1,8228 ) / (0,000143 * 60 ) = 22 306,99 Wh
P = ( 7,5 * 14 * 1,8228 * 0,5 ) / (0,000143 *60 ) = 11 153,5 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 22 306,99 ) * 100 = 16,37 %
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 11 153,5 ) * 100 = 32,74 %
3. řádek - trubkové elektrody
0,001 * ( 1 / 4 ) = 0,00025 m3/min
P = ( 17 * 11 * 1,8228 ) / (0,00025 * 60 ) = 22 724,24 Wh
P = ( 17 * 11 * 1,8228 * 0,5 ) / (0,00025 *60 ) = 11 362,12 Wh
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 22 724,24 ) * 100 = 16,1 %
( 3652 / P ) * 100 = ( 3652 / 11 362,12 ) * 100 = 32,14 %
ZÁVĚREM CHCI JEŠTĚ PODTKNOUT, ŽE PŘÍKLADY JSEM ŘEŠIL S UVÁHOU NEPULZNÍHO NAPĚTÍ, PROTO ÚČINNOST U MNOHÝCH Z TĚCHTO VÝSLEDKŮ MŮŽE VYCHÁZET VYŠŠÍ. OVŠEM V DŮSLEDKU ZACHOVÁNÍ ROVNOVÁHY ENERGIE NIKDY NEPŘEKROČÍ 100%. POKUD BY SE TAK STALO, HLEDEJTE V PRVÉ ŘADĚ CHYBU PŘEDEVŠÍM U SEBE ( NEPŘESNOST ODEČÍTÁNÍ, ZAOKROUHLOVÁNÍ, ODCHYLKA MĚŘÍCÍHO PŘÍSTROJE SE MŮŽE POHYBOVAT V ROZMEZÍ OD 0,05 - 3% A PODOBNĚ), NEŽ ZAČNETE TVRDIT, ŽE MÁTE "PERPETUM MOBILE". POKUD SE VÁM U VAŠEHO VYVÍJEČE PODAŘÍ DOSÁHNOUT ÚČINNOSTI OD 80-99,9% PAK SE SEBOU MŮŽETE BÝT OPRAVDU SPOKOJENÍ.
( JSEM OCHOTEN PŘÍKLADY PŘEPOČÍTAT, SAMOZŘEJMĚ ZA PŘEDPOKLADU DODÁNÍ PŘESNĚJŠÍCH HODNOT VČETNĚ DÉLKY PULZŮ - TY JSOU VELMI DŮLEŽITÉ.)
Ješte poslední poznámka:
Na internetu jsem narail na tzv. MMW calculator, dá se pomocí něj snadno počítat i účinnost. Zdá se mi ale, že můj vzorec pro výpočet účinnosti je přecejen přísnější. Každopádně zde jde o jednoduchost a rychlost.
aquauto.com/blogs/nickstone/mmw-calculator
Komentáře
Přehled komentářů
"When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thanks!"
https://israel-girls-ac.ga/news/contcusilbie
Are you 18? Come in and don't be shy!
(loveawake.ru, 18. 1. 2022 3:04)Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru
Díky pane autore
(Olda Vodík, 30. 4. 2013 6:44)
Díky pane autore! Skeptiky (členy spolku Sisyfos) nemám rád, ale pokud k nim náhodou patříte, pak jste jim svými dvěma články na pokračování (kapitola I a II) o trochu vylepšil v mé hlavě jejich obraz.
Zdá se, že celý problém občasně změřené zázračné účinnosti může mít kořeny v nesprávné metodice měření proudu, jehož efektivní hodnotu, u impulzního napájení vyvíječů, budou měřit různé typy ampérmetrů různě. Obávám se, že údaj zobrazovaný na digitálním přístroji není efektivní hodnotou proudu, kterou lze použít pro korektní výpočet. Bude záležet na střídě signálu. Korektní měření pak lze v podobných případech provádět například pomocí osciloskopu, ale bez záruky pomocí digitálních měřáků za pár korun.
A ještě poslední poznámka: "Energie z vody", v případě provozu automobilu s HHO generátorem, nespočívá na efektu popisovaném v obou příspěvcích, které pojednávají o účinnosti energetické konverze HHO. (Rozklad a spálení). V případě provozu spalovacích motorů však nejde o "perpetuum mobile", ale o zvýšení účinnosti spalování ve válci motoru. V tomto případě je energetický přínos zlepšeného spalování běžného paliva o několik řádů vyšší, než je vlastní energie Brownova plynu. (HHO). Proto je dnes téměř zbytečné zabývat se vylepšováním účinnosti konverze. To bude mít smysl až v případě, kdy by měl motor fungovat pouze na HHO. Z obou článků se zdá, že s poznáním současné fyziky to asi není možné. Tím neříkám (nemyslím), že NIKDY.
efektivita
(Pavel Vraštil, 12. 2. 2012 23:45)
Začínám s pokusy a zatím to vychází tak nějak okolo 50%. Vyrobil jsem si malý deskový reaktor -nn+nn- a " elektrolyt" z destilky a jedlé sody.
Mám auto s 2.5 litrovým motorem a představuji si výkon reaktoru asi tak 2-3 litry HHO za minutu. Což by představovalo podle vašich vzorců a účinnosti mého reaktorku asi tak okolo 40A. Což už je neúnosné.Sháním nějaký návod,názor,...,jak dosáhnout lepší účinnosti.Slyšel jsem něco o jakési rezonanci,regulátoru PWM a podobně. Funkční PWM jsem si vyrobil,ale nějakého radikálního zvýšení účinnosti jsem nedosáhl.PWM napájím z 12 V a měřím proud před PWM.Tedy jako kdybych to měl v autě. A výsledek? pořád stejné pravidlo- čím větší proud,tím víc HHO.l
נערות ליווי
(Henrydon23453, 18. 6. 2022 9:51)